Stanice
Toto plemeno je dostupné v týchto staniciach


Habešania vyzerajú ako malý horský lev alebo puma s mandľovými očami zasadenými do dramaticky výraznej výraznej tváre a pôsobivo hrejivo tikajúcej srsti, ktorá vytvára trblietavý dúhový lesk, či už v pokoji alebo v pohybe. Sú atletické, ostražité a veľmi aktívne. Aj keď sú dobre osvalené, ich pohyb je pružný, ladný a veľmi rýchly. Ich preprava je sebavedomá a kráľovská, ale ich huncútstvo spôsobilo, že ich niektorí nazývali „hlúpymi“! Somálčan je jednoducho a krásne polodlhosrstý Habešan. Má rovnakú výraznú tvár, ale s huňatým strihaným kabátom, ušami a chvostom podobným líške. Habešania a Somálčania sú tiež známi ako „predložkové“ mačky, pretože nenechávajú žiadne miesto nepreskúmané; sú nad, pod, v, pod, naprieč, vedľa, medzi, do, nad, medzi a všade! Možno je aliterácia jednoduchší spôsob, ako opísať Habešanov a Somálčanov: aktívny, úžasný, agilný, ohromujúci, ostražitý, animovaný, láskavý, zábavný, atletický, bystrý, prívetivý a pozorný.
Habešská mačka je jedným z najstarších plemien domestikovaných mačiek, ale jej skutočný pôvod sa stratil v čase. Romantické príbehy hovoria hovorí sa, že je priamym potomkom posvätnej mačky zo starovekého Egypta, pretože sa podobá mačkám zobrazovaným na na egyptských nástenných maľbách a artefaktoch. Podľa iných si britskí vojaci z Habeša (dnešnej Etiópie) priniesli domov mačku menom Zula. do Anglicka na konci vojny v Habeši v roku 1868. Zatiaľ neexistuje žiadna dokumentácia, ktorá by spájala Zulu s dnešnými mačkami a nedávnymi genetickými genetické štúdie označujú mačky v pobrežnej oblasti Bengálskeho zálivu v Indii za potenciálnych predkov habešských mačiek. Habešanka bola vyvinutá a zdokonalená v Británii. Prvé habešské mačky sa dostali do Spojených štátov začiatkom 20. storočia a prvýkrát boli vystavované v 1909. V 30. rokoch 20. storočia sa začala snaha o rozvoj habešského plemena v USA a rýchlo sa z neho stalo jedno z najobľúbenejších amerických plemien. vďaka svojim výrazným očiam, jedinečnému vzoru srsti a osobnosti. Somálske plemeno je úžasným dlhosrstým potomkom habešskej a je pomenovaná podľa Somálska, ktoré hraničí s Etiópiou, predtým Habešom, aby vyjadrovala ich vzájomné spojenie.
Habešania a Somálci sú verní, láskaví, veľmi inteligentní a veľmi interaktívne so svojimi majiteľmi a okolím. Žiadne miesto sa nikdy nestratí nepreskúmané, a napriek tomu len zriedkakedy niečo zhodia z police alebo pultu. Sú to sú úžasní spoločníci, ktorí sa zaujímajú o všetko okolo seba a čo všetci robia. Majú radi dobrý výhľad na svoje okolie, takže očakávajte že ich nájdete na vrchole chladničky, dverách a knižných regáloch. Zabavia sa všetko, čo sa vonku hýbe, preto je kŕmidlo pre vtáky viditeľné cez okno nevyhnutnosťou. Povedať, že prejavujú intenzívnu zvedavosť na všetko, čo ich obklopuje, je je slabé slovo. Zvyčajne sa nepovažujú za mačky na kolenách kvôli ich vysokej energii a zvedavosti, abys/Somalis občas navštívia vaše kolená alebo si nájdu cestu pod perinou, aby strávili čas v blízkosti svojich milovaných majiteľov. Spôsob, akým sa premieňajú v priebehu niekoľkých sekúnd zo žiarivej a kráľovskej prítomnosti na úžasne hravú s detským šantením a nezdolným duchom, je ohromujúci. Pútavé spoločníkmi pre ľudí všetkých vekových kategórií, sú najšťastnejší v spoločnosti iných, milujú hrajú sa a nájdu si spôsob, ako vás zapojiť do svojich aktivít. Hoci sú mimoriadne spoločenské, nie sú vždy spokojné vo veľkých mačacích skupinách, kde sa musia deliť o pozornosť.
Habešská mačka je krátkosrstá mačka, ktorej srsť má dúhové teplé sfarbenie, ktoré vytvára aguti ticking, kde každý vlas má 4-6 pásov striedajúcich sa sýtych farieb podobných králičej srsti. Srsť je pružná a pri trení o ležiacu srsť sa zasekáva späť na svoje miesto. Podobne sfarbená somálska srsť je polodlhosrstá a jej srsť je veľmi jemná a jemne štruktúrovaná. Štruktúra srsti je v prípade oboch druhov všeobecne mäkká, ale pri rôznych farbách sa trochu líši, pretože pigmentové častice majú rôzny tvar a rozmiestnenie vo vnútri vlasového stvolu, čo spôsobuje textúrne rozdiely. Aby/Somali typ hlavy je modifikovaný klin so zaoblenými kontúrami. V profile sa od hrotu nosa k čelu dvíha s hrebeňom obočia, ktorý pomáha vytvoriť divoký vzhľad tváre. Uši sú veľké a vyklenuté dopredu v ostražitosti, aby nič neprehliadli. Oči sú veľké, mandľové klenoty, výrazné a bohato sfarbené zlatou, jantárovou alebo zelenou farbou, obklopené prstencom tmavej farby (očné linky), ktorý je potom obklopený svetlejšou farbou. Čumák má zaoblený obrys bez toho, aby pôsobil špicato alebo uštipačne. Sú to mačky strednej veľkosti, pričom kocúri vážia 8 až 10 kilogramov a mačky 6 až 7 kilogramov. Telo je stredne dlhé, ľahučké a ladné so svalovou silou jemne motoricky zdatného športovca. Aby/Somali je pevne stavaná s rovným bokom a miernym klenutím chrbta, ktoré je výraznejšie, keď mačka sedí. Nohy sú štíhle, dlhé a dobre osvalené, s oválnymi nohami a dojmom, že stoja na špičkách.Abys a Somali sa chovajú v týchto farbách: Ružová, čokoládová, škoricová, modrá, lila a plavá a strieborná verzia týchto farieb, kde po ľadovo bielom sfarbení najbližšie ku koži nasleduje tikanie nahor po srsti.
Toto plemeno je dostupné v týchto staniciach